Johannes Vermeer

Johannes Vermeer, 17. yüzyılın en ünlü Hollandalı sanatçılarından biridir. Bugün dünya çapında tanınmasına rağmen, hayatı ve çalışmaları hala gizemini koruyor. Vermeer, arkasında yalnızca 34 doğrulanmış sanat eseri bıraktı ve eserlerinde kamera ile denemeler yapmaya başlayan sanat tarihindeki ilk ressamlardan biriydi.

Johannes Vermeer 1632'de doğdu ve hayatının çoğunu küçük bir Hollanda kasabası olan Delft'te geçirdi. Hollanda'da ekonominin, sanatın ve bilimin geliştiği Hollanda Altın Çağı'nda yaşadı. Protestan bir ailede dünyaya gelen Katolik Catharina Bolenes ile evlendikten sonra Katolikliğe geçti. Oldukça zengindi, bu yüzden Vermeer ve ailesi sonunda Delft'teki evine taşındı. Catharina ve Johannes'in on beş çocuğu oldu.

Vermeer, babası öldükten sonra aile hanını devraldı ve ölene kadar işletti. Günümüzde ressam olarak bilinmesine rağmen yaşamı boyunca başka işlerle de uğraşmıştı. Bir han işletmiş, sanat eseri satıcısı olarak çalışmış ve Delft'teki ressamlar loncasının liderliğini yapmıştı.

Çok fazla resim yapmamasının nedeni muhtemelen yaşadığı yoğun hayattı. Bugün, Vermeer'in yaptığı, onaylanmış 34 tabloyu biliyoruz. Akademisyenler onun bir yılda en fazla üç resim yaptığını hesapladılar. Johannes Vermeer, resimlerinde ayrıntılara odaklanmıştı ve sanatsal süreç onun çok zamanını alıyordu. Resimlerdeki tüm detayları göstermek için muhtemelen en küçük fırçayı kullanmıştı. Bu yüzden tabloları yaratmak onun için oldukça zaman alıcıydı.

Yazının Devamı Haziran Sayımızda...