Mayıs Ayı Kültür Sanat Etkinlikleri

Piaf! The Show, 60. Yıl Dünya Turnesi kapsamında Zorlu PSM’de

Başrolünde ünlü oyuncu Nathalie Lermitte’nin rol aldığı “Piaf ! The Show”, 6 Aralık akşamı Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde Türkiye’deki sanatseverlerle buluşuyor.

50’den fazla ülkede 400’den fazla performans ile bir milyonun üzerinde bilet satışı yapılan “Piaf ! The Show”, 2015’ten bu yana sahneleniyor.

Gil Marsalla’nın yönettiği “Piaf ! The Show”, Edith Piaf’ın yakın arkadaşları olan Ginou Richer, Charles Dumont, Charles Aznavour ve Edith Piaf’ın özel sekreteri Germaine Ricord, tarafından “Edith Piaf’ın kariyeri üzerine üretilen en güzel övgü…” olarak anılıyor. 45 dakikalık iki bölümden oluşan oyun, kaçırılmayacak aralık ayı etkinlikleri arasında. 

İş Sanat’ta bol Grammy’li gece

Aralık ayında İş Sanat’ta cazip etkinlikler sanatseverleri bekliyor. Grammy ödüllü Concerto Köln, Grammy ödüllü bir başka sanatçı Giuliano Carmignola ile İş Sanat’ta bir araya geliyor. Konser 15 Aralık Cuma günü 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek.

Eskişehir’de portfolyo günleri

Eskişehir’de OMM Portfolyo Günleri, bağımsız genç sanatçılar ile kültür sanat, moda ve tekstil alanlarında portfolyo hazırlayarak kariyerlerine bu alanda devam etmek isteyen herkesi alanında uzman konuşmacılarla OMM – Odunpazarı Modern Müze’de bir araya getiriyor. Aralık ayı etkinlikleri arasında öne çıkan organizasyon, ay boyunca hafta sonları gerçekleşecek olan OMM Portfolyo Günleri’nene katılmak için direkt olarak OMM ile iletişime geçebilirsiniz. 

Uğur Yücel’in tek kişilik oyunu ‘Neyzen’ kış sezonuna başlıyor

Uğur Yücel’i yıllar sonra tiyatro sahnesine döndüren ve sahnelenmeye başladığı günden bu yana kapalı gişe devam eden ‘Neyzen’, 29 Kasım’da İstanbul’da ilk kez Bostancı Gösteri Merkezi’nde, 9 Aralık’ta Ankara MEB Şura Salonu’nda, yılın son oyunuyla da 19 Aralık’ta Maximum Uniq Box’ta seyirciyle buluşacak. Oyun, 18 Ocak’ta da yeni yılın ilk perdesini İstanbul Caddebostan Kültür Merkezi’nde açacak.

Barış Demirel 9, Palmiyeler 23 Aralık’ta Salon sahnesinde

Aralık ayı etkinlikleri arasında öne çıkan, iki ayrı konser Salon’da müzikseverlerle buluşacak. Hem Türkiye’de hem de yurt dışında çok sayıda performans sergileyen Barış Demirel pop, Salon’da bir kez daha hip-hop ve deep house ekseninde türlerarası bir deneyim sunmaya hazırlanıyor.

Salon, Palmiyeler için ise kapılarını bu defa aynı günde iki kez açıyor. Önce 18 yaş altı müzikseverlerin de katılabildiği matine konseri gerçekleşecek ve ardından, akşam saatlerinde suare konseri yapılacak.

Kundura Sinema’da “Hafıza”

Kundura Sinema, 5. yaşına özel hazırladığı “Kundura Sinema’nın Hafızası” programıyla geçmişi birlikte hatırlamaya davet ediyor. Organizasyon, aralık ayı etkinlikleri arasında programıyla dikkat çekiyor. 2024 Şubat ayına dek sürecek program kapsamında, Martin Scorsese’nin adeta senaryo ve yönetmenlik dersi verdiği filmi “Taksi Şoförü” (Taxi Driver, 1976), Jim Jarmusch’un şahsına münhasır diyalogları ve Tom Waits imzalı müzikleriyle unutulmaz bağımsızı “Dünyada Bir Gece” (Night on Earth, 1991), Ridley Scott’ın tüm zamanların en iyi bilimkurgu filmlerinden birine imza attığı “Bıçak Sırtı”nın (Blade Runner, 1985) da aralarında olduğu klasikler, restore edilmiş kopyalarıyla Kundura Sinema perdesinde canlanacak.

Şehri kahkahaya boğan İstanbul Komedi Festivali’nin son haftası

İngiliz komedyen Matt Richardson, Meksika Açmazı’nın sevilen ismi Anlatanadam, Cem İşçiler & Fazlı Polat, Sebastian Seidel’in yazdığı, Rüştü Onur Atilla, Doğan Akdoğan, Berkay Tulumbacı, Dilşah Demir Arslan’ın başarılı performanslarıyla “Seçim Dansı” ve daha pek çok oyun, İstanbul Komedi Festivali’nin son haftasında keşfedilmeyi bekliyor. İstanbul Komedi Festivali 4 Aralık’a kadar devam ediyor.

Lüksün 500 yılı bu sergide

Türkiye’nin lüks moda markalarından Beymen, yarım asrı aşan tarihini duyurulacak bir belgeselin yanı sıra Golden Opulence adlı bir sergi ve kitapla kutluyor. Lükse dair sıra dışı detaylar barındıran sergiyi 12 Aralık’a kadar Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edebilirsiniz. 

Acid Arab Ankara’da

Doğu müziğinin oryantal tınılarını elektronik müzik öğeleriyle başarıyla buluşturan Paris çıkışlı Acid Arab, Cem Yıldız’la hafızalara kazınacak bir performans sergilemeye hazırlanıyor. Acid Arab üç yıllık aranın ardından 9 Aralık akşamı Ankara Atakule Event Hall’da sahne alacak.